Jdi na obsah Jdi na menu
 


Neolit

12. 10. 2010

 

Mladší a pozdní doba kamenná  =  NEOLIT  a  ENEOLIT – CHALKOLIT (7. - 4. tisíciletí př.n.l.)

1. NEOLIT. Dostáváme se do období výrobního hospodářství = člověk se vlastní produktivitou přičiňuje o uspokojení vlastních potřeb. Neolitická revoluce:

a) Zemědělství s chovem dobytka se oddělilo od lovu a sběru - hovoříme o 1. společenské dělbě práce. Pěstují se obiloviny (výnos až 10 zrn ze  zasetého), luštěniny a technické plodiny. Zemědělství vzniká především v teplejších oblastech s úrodnou půdou a dostatkem vláhy (u řek).

b) Výroba dokonalejších nástrojů - broušením, vrtáním, hlazením. Na mletí obilí se užívaly kamenné mlýnky (někde dodnes !). Na jednoduchých svislých stavech se tkají textilie. Zemědělci užívají jednoduchého háku k orbě. Výroba potravin a nástrojů - soběstačnost, neexistuje směna výrobků.

c) Nerovnoměrnost vývoje - rychlejší  na Předním východě (10 .tisíciletí př.n.l.), v Mezopotámii, v Africe - Egypt, v Indii. Teprve pak přes Balkán do Evropy znalost obilí (6. tisíciletí př. n. l.).

d) Rodová společnost se seskupuje v kmeny (několik rodů). Trvá společenská rovnost. Dominantní postavení má žena - matka = matriarchát.

e) Zdokonalují se obydlí - ze dřeva a hlíny. Vznikají stálá sídliště na nových místech. Lepší obživa pro více lidí.

2. ENEOLIT - CHALKOLIT (doba měděná)

a) Kolem 6. tisíciletí př.n.l. objev metalurgie na Předním východě - zatím zpracování zastudena (měď, zlato, stříbro).

b) Zdokonalení zemědělského nářadí - oradlo tažené dobytkem, kolo.

c) Produkce je vysoká - vznikají přebytky, a tak vznikají sociální rozdíly. To je i počátek dálkového obchodu. Vesnice se opevňují a vznikají města. Město je ochraňováno místním bohem, budují se svatyně = chrámy, jejichž kněz vede činnost bohoslužebnou i hospodářskou = chrámové hospodaření.